C2012X7R2A222M085AA
Mfr.Part #
C2012X7R2A222M085AA
Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Pbfree Code :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.25mm
Weight :
5.499807mg
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Thickness :
939.8μm
Height :
850μm
Number of Pins :
Capacitance :
2200pF
Composition :
Ceramic
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
C2012X7R2A222M085AA
TDK Corporation C2012X7R2A222M085AA
C 2200pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)