C2012X7R2A152M085AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2012X7R2A152M085AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0805
Stock
288
In Stock :
288
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
850μm
Thickness :
939.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1500pF
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Case Code (Metric) :
2012
Published :
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
2mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
5.499807mg
Composition :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Depth :
1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Multilayer :
yes
Datasheets
C2012X7R2A152M085AA
TDK Corporation C2012X7R2A152M085AA
C 1500pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)