C2012X7R1E334M
Mfr.Part #
C2012X7R1E334M
Description
CAP CER 0.33UF 25V X7R 0805
Case Code (Imperial) :
Published :
Height :
1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness :
1.4478mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
Multilayer :
Capacitance :
0.33μF
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Number of Pins :
2
Weight :
5.499807mg
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Dielectric Material :
Ceramic
C
Datasheets
C2012X7R1E334M
TDK Corporation C2012X7R1E334M
C 0.33μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C2012X7R1E334M Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
C2012X7R1E334M Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V