C2012X7R1A685M125AC
Mfr.Part #
C2012X7R1A685M125AC
Description
CAP CER 6.8UF 10V X7R 0805
Voltage - Rated DC :
10V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
20 Weeks
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
6.8μF
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Length :
2mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Tolerance :
±20%
Height :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
1.4478mm
Mount :
Surface Mount
Published :
Datasheets
C2012X7R1A685M125AC
TDK Corporation C2012X7R1A685M125AC
C 6.8μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)