C2012X7R1A225M
Mfr.Part #
C2012X7R1A225M
Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
EAR99
Weight :
5.499807mg
Capacitance :
2.2μF
Voltage - Rated DC :
10V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
yes
Number of Terminations :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
yes
Height :
1.25mm
Thickness :
1.4478mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
C2012X7R1A225M
TDK Corporation C2012X7R1A225M
C 2.2μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C2012X7R1A225M Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 10V, it can operate.
C2012X7R1A225M Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V