C2012X6S1V155M125AB
Mfr.Part #
C2012X6S1V155M125AB
Description
CAP CER 1.5UF 35V X6S 0805
Ceramic Capacitors
Weight :
5.499807mg
Tolerance :
±20%
Length :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Characteristics Code :
X6S
Voltage - Rated DC :
35V
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X6S
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
1.5μF
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Low ESL
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Thickness :
1.4478mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
C2012X6S1V155M125AB
TDK Corporation C2012X6S1V155M125AB
C 1.5μF Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)