C2012X5R1V155M125AB
Mfr.Part #
C2012X5R1V155M125AB
Description
CAP CER 1.5UF 35V X5R 0805
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitance :
1.5μF
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X5R
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
35V
Number of Terminations :
2
Width :
1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Thickness :
1.4478mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
C2012X5R1V155M125AB
TDK Corporation C2012X5R1V155M125AB
C 1.5μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)