C2012NP02W121J060AA
Mfr.Part #
C2012NP02W121J060AA
Description
CAP CER 120PF 450V NP0 0805
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
450V
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness :
762μm
Capacitance :
120pF
Published :
Number of Terminations :
C
Feature :
High Temperature
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Datasheets
C2012NP02W121J060AA
TDK Corporation C2012NP02W121J060AA
C 120pF 450V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)