C2012NP02A102J060AA
Mfr.Part #
C2012NP02A102J060AA
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Weight :
5.499807mg
2
Width :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
762μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Length :
2mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Feature :
High Temperature
Termination :
SMD/SMT
Height :
600μm
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
Capacitance :
1000pF
Datasheets
C2012NP02A102J060AA
TDK Corporation C2012NP02A102J060AA
C 1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)