C2012JB2E472M085AA
Mfr.Part #
C2012JB2E472M085AA
Description
CAP CER 4700PF 250V JB 0805
Ceramic Capacitors
Width :
1.25mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
4700pF
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated :
250V
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
JB
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
JB
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Published :
Height :
0.85mm
Multilayer :
yes
Length :
2mm
Thickness :
939.8μm
Datasheets
C2012JB2E472M085AA
TDK Corporation C2012JB2E472M085AA
C 4700pF 250V Ceramic Capacitor ±20% JB 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -25°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)