C2012JB1V475M125AC
Mfr.Part #
C2012JB1V475M125AC
Description
CAP CER 4.7UF 35V JB 0805
Ceramic Capacitors
Width :
1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Feature :
Low ESL
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Length :
2mm
Capacitance :
4.7μF
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
JB
Temperature Coefficient :
JB
Published :
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
35V
Thickness :
1.4478mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
C2012JB1V475M125AC
TDK Corporation C2012JB1V475M125AC
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% JB 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)