C2012JB1V106K085AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2012JB1V106K085AC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 35V JB 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
JB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
35V
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
2012
Published :
2010
Length :
2mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
JB
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Series :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Height :
1.25mm
Thickness :
939.8μm
Number of Terminations :
2
Datasheets
C2012JB1V106K085AC
TDK Corporation C2012JB1V106K085AC
C 10μF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)