C2012JB1E475K125AB
Mfr.Part #
C2012JB1E475K125AB
Description
CAP CER 4.7UF 25V JB 0805
Temperature Coefficient :
JB
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
2mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height :
1.25mm
Tolerance :
±10%
Width :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
JB
Published :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
HTS Code :
Thickness :
1.4478mm
Mount :
Surface Mount
Feature :
Low ESL
Capacitance :
4.7μF
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Datasheets
C2012JB1E475K125AB
TDK Corporation C2012JB1E475K125AB
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)