C2012JB1C335K125AC
Mfr.Part #
C2012JB1C335K125AC
Description
CAP CER 3.3UF 16V JB 0805
Capacitance :
3.3μF
Temperature Coefficient :
JB
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Width :
1.25mm
Temperature Characteristics Code :
JB
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Thickness :
1.4478mm
Case Code (Metric) :
Height :
1.25mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Length :
2mm
Pbfree Code :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Datasheets
C2012JB1C335K125AC
TDK Corporation C2012JB1C335K125AC
C 3.3μF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)