C2012CH2W222K085AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2012CH2W222K085AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 450V CH 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
2200pF
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
CH
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Imperial) :
Thickness :
990.6μm
Length :
2mm
Series :
C
Multilayer :
yes
Height :
850μm
Voltage - Rated DC :
450V
Temperature Characteristics Code :
CH
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Composition :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.25mm
Published :
Number of Terminations :
2
Datasheets
C2012CH2W222K085AA
TDK Corporation C2012CH2W222K085AA
C 2200pF Ceramic Capacitor ±10% CH 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -25°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)