C2012CH2W182J085AA
Mfr.Part #
C2012CH2W182J085AA
Description
CAP CER 1800PF 450V CH 0805
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Composition :
Ceramic
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
CH
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
CH
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height :
850μm
Case Code (Metric) :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Length :
2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1800pF
Voltage - Rated DC :
450V
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Width :
1.25mm
Thickness :
990.6μm
Datasheets
C2012CH2W182J085AA
TDK Corporation C2012CH2W182J085AA
C 1800pF Ceramic Capacitor ±5% CH 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -25°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)