C2012C0G2E222K125AA
Mfr.Part #
C2012C0G2E222K125AA
Description
CAP CER 2200PF 250V C0G 0805
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
0805 (2012 Metric)
Width :
1.25mm
Voltage - Rated :
250V
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
1 (Unlimited)
Length :
2mm
Thickness :
1.4478mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Height :
1.25mm
Multilayer :
yes
Capacitance :
2200pF
Datasheets
C2012C0G2E222K125AA
TDK Corporation C2012C0G2E222K125AA
C 2200pF 250V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)