BZB784-C8V2,115
Mfr.Part #
BZB784-C8V2,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
NOW NEXPERIA BZB784-C8V2 - ZENER
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Element Configuration :
Common Anode
Voltage Tol-Max :
5%
Gull wing
Max Power Dissipation :
180mW
R-PDSO-G3
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Surface Mount
Power Dissipation :
350mW
Terminal Position :
Dual
Min Operating Temperature :
-65°C
Configuration :
1 Pair Common Anode
Max Operating Temperature :
150°C
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
700nA
Impedance-Max :
15Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Zener Voltage :
8.2V
Unidirectional
ESD Protection :
260
Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
5%
ZENER DIODE
Impedance :
15Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700nA @ 5V
Reference Voltage :
8.2V
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
70
Datasheets
BZB784-C8V2,115
NXP Semiconductors BZB784-C8V2,115
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 8.2V 15Ohm 2 Elements 180mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount SC-70, SOT-323
BZB784-C8V2,115 Overview
A wide range of 5% reverse voltages can be handled by this device.The impedance of this device is zero ohm, which is the result of its combined resistance and reactance.As for tolerancing, this part has a tolerance of ±5%.According to estimates, the device's zener current is 8.2V mA.Its impedance is 15Ohm ohm, which is equal to the opposition presented by resistance and reactance in a circuit to rotating current.Presently, this electronic component is receiving 5mA test current.With respect to voltage tolerance, this part has 5%.Reverse leakage voltage can be applied by this device up to 700nA.
BZB784-C8V2,115 Features
15Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance