BZB784-C12,115
Mfr.Part #
BZB784-C12,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
NOW NEXPERIA BZB784-C12 - ZENER
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
1 (Unlimited)
Power - Max :
180mW
Reference Voltage :
12V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Impedance-Max :
25Ohm
Power Dissipation-Max :
0.35W
Operating Temperature (Max) :
150°C
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
SILICON
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12V
Terminal Form :
Gull wing
Working Test Current :
5mA
Voltage Tol-Max :
5%
Datasheets
BZB784-C12,115
NXP Semiconductors BZB784-C12,115
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 12V 25Ohm 2 Elements 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount SC-70, SOT-323
BZB784-C12,115 Overview
It supports a wide range of 5% reverse voltages.Electronic parts like this one are supplied with 5mA working test voltage.±5% tolerances are associated with this part.By combining resistance and reactance, this device has an impedance of 25Ohm ohm, which represents the opposition to alternating current.
BZB784-C12,115 Features
5mA working test voltage
±5% tolerance