BU-2929-M-39-0
Mfr.Part #
BU-2929-M-39-0
Manufacturer
Mueller Electric Co.
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 39"
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Product Category :
Published :
2006
Gender Type A :
Male
Contact Material :
Brass, Copper
1st Connector :
Banana Plug, Single
Weight :
81.646627g
Cable Length :
39.0 990.60mm
Height :
6.35mm
Lead Length :
1m
Connector Type A :
PLUG
Type :
Patch Cord
Configuration :
Banana to Banana
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length :
990.6mm
Contents :
1 Lead, Black
Width :
152.4mm
Voltage - Rated AC :
3kV
Voltage - Rated DC :
3kV
Current Rating :
20A
Stacking Method :
Vertical Stacking (Both Connectors)
Series :
BU
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-80°C
Max Operating Temperature :
150°C
2nd Connector :
Banana Plug, Single
Connector Type B :
PLUG
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Gender Type B :
Male
Max Current Rating :
20A
Current Rating (Amps) :
20A
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Material :
Copper
Approval Agency :
UL
Wire/Cable Gauge :
18 AWG
Wire Gauge :
18 AWG