BU-2020-A-60-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BU-2020-A-60-2
Manufacturer
Mueller Electric Co.
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Product Category :
Type :
Patch Cord
Cable Length :
60.0 1524.00mm
Connector Type A :
PLUG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-25°C
Stacking Method :
Multi-Stacking, Front and Vertical (Both Connectors)
Voltage - Rated DC :
300V
Configuration :
Banana to Banana
Current Rating :
10A
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Lead Length :
1.5m
2nd Connector :
Banana Plug, Single, Stackable
Contact Material :
Brass, Copper
Color :
Red
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
3 Weeks
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Published :
2007
Wire Gauge :
20 AWG