BU-2030-A-48-2
Mfr.Part #
BU-2030-A-48-2
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 48"
Cable Length :
48.0 1219.20mm
2nd Connector :
Alligator Clip, Insulated
Connector Type A :
PLUG
1st Connector :
Banana Plug, Single, Stackable
Contact Plating :
Nickel
Color :
Red
Wire Gauge :
20 AWG
Type :
Patch Cord
Stacking Method :
Multi-Stacking, Front and Vertical
Connector Type :
Clip, Plug
Length :
1.2192m
Contents :
1 Lead, Red
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
300V
Mount :
Clip
Published :
Lead Length :
1.2M
Contact Material :
Copper
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Configuration :
Banana to Alligator
Current Rating :
10A