BR25L160F-WE2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BR25L160F-WE2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
8-SOIC (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 16KBIT SPI 5MHZ 8SOP
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Memory
Terminal Pitch :
1.27mm
Operating Supply Voltage :
5V
Pin Count :
8
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Pbfree Code :
yes
Memory Type :
Non-Volatile
Data Retention Time-Min :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e2
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
8
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Nominal Supply Current :
3mA
Height Seated (Max) :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Density :
16 Kb
Supply Voltage :
2.5V
Access Time :
70 ns
Lead Free :
Lead Free
Standby Current-Max :
0.000002A
Memory Size :
16Kb 2K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
SPI, Serial
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
8-SOIC (0.173, 4.40mm Width)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Interface :
SPI
Memory Format :
EEPROM
Mount :
Surface Mount
Serial Bus Type :
SPI
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Clock Frequency :
5MHz
Terminal Finish :
TIN COPPER
Base Part Number :
BR25L160
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Contact Plating :
Copper, Tin
Length :
5mm
Number of Functions :
1
Memory Width :
Width :
4.4mm
Number of Pins :
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Datasheets
BR25L160F-WE2
Introducing Memory ROHM Semiconductor BR25L160F-WE2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:BR25L160, Number of Pins:8, BR25L160F-WE2 pinout, BR25L160F-WE2 datasheet PDF, BR25L160F-WE2 amp .Beyond Memory ROHM Semiconductor BR25L160F-WE2 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.