BR24T16FVM-WTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BR24T16FVM-WTR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
8-VSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 16KBIT I2C 8MSOP
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Memory
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
Memory Type :
Non-Volatile
Power Supplies :
1.8/5V
Memory Interface :
I2C
Terminal Finish :
MATTE TIN
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
2.8mm
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Memory Width :
8
Voltage - Supply :
1.6V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clock Frequency :
400kHz
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Serial Bus Type :
I2C
Supply Voltage :
2.5V
Terminal Position :
Dual
Write Protection :
Hardware
Number of Functions :
1
Access Time :
900 ns
Organization :
2KX8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Size :
16Kb 2K x 8
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Height Seated (Max) :
0.9mm
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Length :
2.9mm
Interface :
2-Wire, I2C, Serial
Density :
16 Kb
Packaging :
Tape and Reel (TR)
I2C Control Byte :
1010MMMR
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Current-Max :
0.002mA