BCR16PM-16LH-1#C0A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BCR16PM-16LH-1#C0A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
TRIAC 800V 16A
Manufacturer :
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Packaging :
Tube
Voltage - Off State :
800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Contact Plating :
Copper, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RMS Current (Irms) :
16A
Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Triac Type :
Standard
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
160A @ 60Hz