BCR10CM-12LB#BB0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BCR10CM-12LB#BB0
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC 600V 10A TO220-3
Manufacturer :
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
Single
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
Surface Mount :
No
Triac Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
1V/us
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Voltage - Off State :
600V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
30mA
Package / Case :
TO-220-3
Leakage Current (Max) :
2mA
Base Part Number :
BCR10
Pin Count :
4
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
100A @ 60Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
10A
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ