BB-MDR-20-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BB-MDR-20-12
Manufacturer
Advantech
Description
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer :
Advantech
Product Category :
Voltage - Output 1 :
12V
Size / Dimension :
3.94 L x 0.89 W x 3.54 H (100.0mm x 22.5mm x 90.0mm)
Series :
MDR-20 (20W)
Number of Outputs :
1
Package :
Bulk
Power (Watts) :
20W
Input Type :
AC
Base Product Number :
BB-MDR
Voltage - Output 6 :
Voltage - Output 2 :
Approval Agency :
CB, CE, cULus, TUV
Voltage - Output 4 :
Features :
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Output 5 :
Product Status :
Active
Voltage - Output 3 :
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Isolation :
3 kV
Efficiency :
80%
Minimum Load Required :
No
Current - Output (Max) :
1.67A