B82496C3180J000
Mfr.Part #
B82496C3180J000
Package / Case
603
Description
FIXED IND 18NH 400MA 450MOHM SMD
Stock
20
In Stock :
20
Fixed Inductors
Max DC Current :
400mA
Inductance :
18 nH
Package / Case :
603
Case Code (Imperial) :
0603
Material - Core :
Ceramic, Copper
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Length :
1.7mm
Depth :
900μm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Cut Tape
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) - Parallel :
450mOhm
Construction :
RECTANGULAR
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
5%
Shielding :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Resistance :
450mOhm
Operating Temperature (Max) :
150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Current :
400mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
100MHz
Q Factor :
14
Inductance-Nom (L) :
0.018 µH
Current Rating :
400mA
Number of Pins :
2
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Quality Factor-Min (at L-nom) :
14
Inductance Tolerance :
5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Frequency - Self Resonant :
4GHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
1608
Datasheets
B82496C3180J000
EPCOS (TDK) B82496C3180J000
B82496C3180J000 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD