B72205S0950K211
Mfr.Part #
B72205S0950K211
Description
VARISTOR 150V 400A DISC 5MM
Product Category :
Resistor Type :
VARISTOR
Voltage Tolerance :
10%
Weight :
500.000539mg
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Current Rating :
1A
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
10%
Diameter :
5mm
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
135pF
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated AC :
95V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead/Base Style :
Radial
Min Operating Temperature :
-40°C
Depth :
3.4mm
Clamping Current :
5A
Packing Method :
TR
Max Voltage Rating (AC) :
95V
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Voltage - Clamping :
250V
Voltage - Rated DC :
125V
Packaging :
Tape and Reel
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Varistor Voltage :
150V
Max Surge Current :
100A