B57164K0332J053
Mfr.Part #
B57164K0332J053
Package / Case
Radial
Description
THERM NTC 3.3KOHM 3950K DISC
Stock
1
In Stock :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Contact Plating :
Tin
Thermal Sensitivity Index :
3950 K
Mounting Type :
PCB, Through Hole
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Tape and Reel
Series :
HTS Code :
Diameter :
5.5mm
B25/50 :
Length :
2mm
Number of Terminations :
2
B25/85 :
RoHS Status :
RoHS Compliant
B0/50 :
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
5%
Resistance in Ohms @ 25°C :
3.3k
Power - Max :
450mW
Length - Lead Wire :
Power Rating :
450mW
Resistance :
3.3kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.45W
ECCN Code :
EAR99
Resistance Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Depth :
5mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
3950K
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
B Value Tolerance :
±3%
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Radial
Datasheets
B57164K0332J053
EPCOS (TDK) B57164K0332J053
B57164K0332J053 Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Tape and Reel package. In order to make things easier, it is included in the package Radial. A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±5% in order to operate. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -55°C ~ 125°C. Temperatures of 125°C provide reliable operation of NTC thermistors. It's best to operate NTC thermistors at -55°C for reliability. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected. The thermistors set their maximum power to 450mW. It is possible to absorb 0.45W power dissipation by the electronic component.
B57164K0332J053 Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
-- Series
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
3.3kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.45W
Mounting Type: PCB, Through Hole
5% Tolerance