B57164K0103J052
Mfr.Part #
B57164K0103J052
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 4300K DISC
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Length :
2mm
Lead Pitch :
5mm
Resistance :
10kOhm
Tolerance :
5%
Number of Pins :
2
Lead Diameter :
600 µm
Diameter :
5.5mm
Max Operating Temperature :
155°C
Depth :
5mm
Power Rating :
450mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Tin
Termination :
Datasheets
B57164K0103J052
EPCOS (TDK) B57164K0103J052
Tolerance:5%
B57164K0103J052 Overview
In order to make things easier, it is included in the package Radial. Temperatures of 155°C provide reliable operation of NTC thermistors. It's best to operate NTC thermistors at -55°C for reliability. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected.
B57164K0103J052 Features
2 Pins
10kOhm Resistance
5% Tolerance