B43640A9687M002
Mfr.Part #
B43640A9687M002
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm
Voltage - Rated :
400V
Height Seated (Max) :
51.9938mm
Polarity :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
10.0076mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
20%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Impedance :
240mOhm
Capacitance :
680μF
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
2.36A
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
B43640A9687M002
EPCOS (TDK) B43640A9687M002
680μF Capacitor 20% 2.36A 10.0076mm Radial