B43544F2827M007
Mfr.Part #
B43544F2827M007
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2.55A @ 100Hz
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Series :
B43544
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
36 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Impedance :
120mOhms
Capacitance :
820µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
B43544F2827M007
EPCOS (TDK) B43544F2827M007
B43544 820μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In