B43544B9337M080
Mfr.Part #
B43544B9337M080
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Tray
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
260mOhms
Series :
B43544
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm @ 100Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.77A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.465 37.20mm
Capacitance :
330µF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
B43544B9337M080
EPCOS (TDK) B43544B9337M080
B43544 330μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In