B43540E2188M82
Mfr.Part #
B43540E2188M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
5.89A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height :
55mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1800µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
50mOhm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Diameter :
35mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
5.89A
Voltage - Rated :
250V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.252 57.20mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43540E2188M82
EPCOS (TDK) B43540E2188M82
B43540 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.89A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead