B43540E2158M87
Mfr.Part #
B43540E2158M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
50mm
Diameter :
35mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Termination :
Snap in
Voltage - Rated :
250V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100Hz
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1500μF
Ripple Current @ Low Frequency :
5.25A @ 100Hz
Impedance :
60mOhm
Ripple Current :
5.25A
Height Seated (Max) :
2.055 52.20mm
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Series :
B43540
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
10000 hours
Datasheets
B43540E2158M87
EPCOS (TDK) B43540E2158M87
B43540 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.25A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In