B43540E2158M62
Mfr.Part #
B43540E2158M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Impedance :
60mOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
35mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
250V
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Series :
B43540
Factory Lead Time :
14 Weeks
Life (Hours) :
10000 hours
Height :
50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5.25A @ 100Hz
Capacitance :
1500μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
5.25A
Datasheets
B43540E2158M62
EPCOS (TDK) B43540E2158M62
B43540 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.25A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead