B43540E2108M
Mfr.Part #
B43540E2108M
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Diameter :
30mm
Height :
45mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
1000µF
Voltage - Rated :
250V
Ripple Current @ Low Frequency :
3.96A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
3.96A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.858 47.20mm
Impedance :
85mOhm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43540E2108M
EPCOS (TDK) B43540E2108M
B43540 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.96A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In