B43540C5277M2
Mfr.Part #
B43540C5277M2
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Voltage - Rated :
450V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
270μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Diameter :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
510mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.96A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height :
55mm
Ripple Current :
1.96A
Datasheets
B43540C5277M2
EPCOS (TDK) B43540C5277M2
B43540 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.96A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead