B43540C2108M2
Mfr.Part #
B43540C2108M2
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Capacitance :
1000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
3.7A @ 100Hz
Impedance :
110mOhms
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
200V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
B43540C2108M2
EPCOS (TDK) B43540C2108M2
B43540 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead