B43540B9157M82
Mfr.Part #
B43540B9157M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
ROHS3 Compliant
Height :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
490mOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
150µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.39A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.071 27.20mm
Diameter :
30mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current :
1.39A
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
420mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43540B9157M82
EPCOS (TDK) B43540B9157M82
B43540 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.39A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead