B43540B5397M62
Mfr.Part #
B43540B5397M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
10000 hours
Diameter :
30mm
Height :
55mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Impedance :
390mOhm
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
390µF
Voltage - Rated :
450V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
270mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current @ Low Frequency :
2.78A @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2.78A
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43540B5397M62
EPCOS (TDK) B43540B5397M62
B43540 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.78A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead