B43540B2128M60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43540B2128M60
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
35mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
Snap in
Ripple Current :
4.05A
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
200V
Impedance :
100MOhm
Capacitance :
1200μF
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Series :
B43540
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
10000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.05A @ 100Hz
Datasheets
B43540B2128M60
EPCOS (TDK) B43540B2128M60
B43540 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.05A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In