B43540A2337M67
Mfr.Part #
B43540A2337M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
270mOhm @ 100Hz
Impedance :
340mOhm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
1.59A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.59A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
25mm
Capacitance :
330µF
Series :
B43540
Lead Pitch :
10.0076mm
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Datasheets
B43540A2337M67
EPCOS (TDK) B43540A2337M67
B43540 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.59A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In