B43540A2228M80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43540A2228M80
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100Hz
Capacitance :
2200µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
6.17A
Impedance :
50mOhm
Diameter :
35mm
Life (Hours) :
10000 hours
Termination :
Snap in
Mount :
Through Hole
Series :
B43540
Height :
55mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
200V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
6.17A @ 100Hz
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
2.252 57.20mm
Datasheets
B43540A2228M80
EPCOS (TDK) B43540A2228M80
B43540 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.17A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In