B41231C3399M000
Mfr.Part #
B41231C3399M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 39000UF 20% 10V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Plating :
Tin
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
Aluminum
Voltage - Rated DC :
10V
Termination :
Snap in
Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Length :
30mm
Lead Diameter :
800 µm
Leakage Current :
7.8mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Diameter :
35mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current :
6.38A
Tan Delta :
0.5
Capacitance :
39mF
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
B41231C3399M000
EPCOS (TDK) B41231C3399M000
39mF Capacitor 20% Bulk 6.38A 10mm Aluminum