B37987M1104K000
Mfr.Part #
B37987M1104K000
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Lead Length :
30mm
Dielectric Material :
Ceramic
Lead/Base Style :
Kinked
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Packaging :
Bulk
Tolerance :
10%
Capacitance :
100nF
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
6.5024mm
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
2.4892mm
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Height :
6.5mm
Package / Case :
Radial
Width :
5.0038mm
Lead Pitch :
2.4892mm