B37950K3103K062
Mfr.Part #
B37950K3103K062
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.7018mm
Width :
2.4892mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
10nF
Case Code (Imperial) :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
500V
WRAPAROUND
Height :
1.7mm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Datasheets
B37950K3103K062
10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
B37950K3103K062 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
B37950K3103K062 Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V