B32362B2607J050
Mfr.Part #
B32362B2607J050
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 600UF 5% 250VAC RADIAL
Film Capacitors
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Voltage - Rated AC :
250V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
1.378 35.00mm
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial, Can
Number of Terminations :
2
Capacitance :
600μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
85mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated (AC) Voltage (URac) :
350V
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Binding Post
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Series :
B32362
Length :
247mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
HTS Code :
Size / Dimension :
3.346Dia 85.00mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
9.724 247.00mm