B32361A3606J030
Mfr.Part #
B32361A3606J030
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 60UF 5% 460VAC RADIAL
Film Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
460V
Capacitance :
60μF
Packing Method :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Max Operating Temperature :
70°C
Mounting Feature :
Stud Mount
Terminal Shape :
Binding Post
Reference Standard :
IEC1071
Voltage - Rated AC :
330V
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Polypropylene
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 330
Diameter :
63.5mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
330V
HTS Code :
Dielectric :
PP
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (AC) Voltage (URac) :
460V
Length :
107mm